Zjazd Kresowian

Zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan

Obraz:

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Niemysłowice- „Bukowy Las” informuje, że w porozumieniu z grupą inicjatywną w osobach Pana Ludwika Wiszniewskiego, Rudolfa Karpińskiego i Tadeusza Sługockiego nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Nowosiółczan i Puźniczan z Gorzowa Wielkopolskiego i podjęto działania w celu organizacji VI Ogólnopolskiego Zjazdu Nowosiółczan i Puźniczan.

Spotkanie dofinansowane jest ze środków Gminy Prudnik i Powiatu Prudnickiego oraz środków z funduszu sołeckiego a także dzięki wsparciu od sponsorów i osób prywatnych, które przekazują darowizny na cele statutowe stowarzyszenia. Mile widziane są osoby które mogą wesprzeć nas w obsłudze tego wydarzenia.

Zjazd będzie okazją do spotkania osób zainteresowanych tematyką kresową, które zostały przesiedlone z Kresów do Polski lub interesują się tym tematem. Odbędą się prelekcje i rozmowy oraz prezentacje zdjęć pokazujące aktualną sytuację w Nowosiółce i Puźnikach. Będzie to czas na chwilę refleksji i zadumy nad tym co przemijalne oraz będzie czas na rozmowy o bieżących sprawach.

Posiadamy wiedzę, że odwiedzą nas Kresowianie z Jasienia, Gorzowa Wielkopolskiego, Ratowic i innych miejscowości. Będzie zatem możliwość podzielenia się rodzinnymi pamiątkami, zdjęciami, a przede wszystkim wspomnieniami. Zapraszamy mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy historycznej i integracja międzypokoleniowa. Podejmiemy wspólną próbę ocalenia od zapomnienia tego z naszej przeszłości, co jest jeszcze możliwe poprzez gromadzenie dokumentów, fotografii, pamiętników, kronik rodzinnych, utrwalanie wspomnień itp. Dlatego prosimy o przyniesienie ze sobą posiadanych materiałów które za zgodę właścicieli będzie można skopiować i przekazać do zbiorów członków Stowarzyszenia Nowosiółczan i Puźniczan.

Zjazd odbędzie się w dniach 20 – 21 maja br. w Niemysłowicach.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Wstęp wolny. Zapisy w kościele prowadzone były w celach orientacyjnych by oszacować ilość osób zainteresowanych udziałem w spotkaniu. Każdy może dołączyć do spotkania w dogodnym dla siebie czasie.

Obraz:

Program zjazdu

Sobota, 20 maja 2023r.

Godz. 11:00 Msza św. w Kościele pw. św Anny w Niemysłowicach i złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych Kresowian/ Przemówienia przedstawicieli miejscowych władz.

godz. 12.30 Przywitanie uczestników w Wiejskim Domu Kultury (Centrum Sportowe) i nakreślenie planu konferencji. Poczęstunek a po nim wystąpienia i prezentacje oraz dyskusje:

- Harcmistrz Jarosław Górecki

- Docent Petro Hawryłyszyn

- Konrad Zaleski

- Maciej Dancewicz

- Jan Poniatyszyn

Godz. 16.00 Występy artystyczne - chór z Ratowic

Godz. 18:00 – Wieczorna biesiada przy grillu oraz zabawa taneczna z zespołem Elektronix, na która zapraszamy wszystkich mieszkańców Niemysłowic i wszystkich chętnych

Przewidziane są dmuchańce i wata cukrowa dla dzieci oraz napoje dla dzieci i dorosłych.

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianie w zależności od potrzeb.

Niedziela, 21 maja

10:00 Zwiedzanie Prudnika z przewodnikiem Marcinem Husakiem.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy Państwa wraz z całymi rodzinami, krewnymi i przyjaciółmi z kraju

 

 


Powrót do listy aktualności